157 |
|
šedá škála haluzení |
Richard (Borci v uvozovkách) |
7.9.2008 v 21:09 |
**Hanka:** Jasně, že je spousta možností jak dojít k řešení šifry a na další stanoviště. Může to být autorský postup, může to být úplně jiný. Můžeš řešení uhádnout a z něj postup zpětně odvodit. Ať to ale uděláš jakkoliv, výsledek je správný, pokud ti vyjde to co to orgům. Pokud ti vyjde něco jiného, nebo trochu jiného, nebo částečného, pak můžeš jít a "zkusit štěstí".
Mám vlastní zkušenost, kdy jsme vyřešili jen část šifry a nebyli si vědomi toho, že je to jen část. Mám zkušenost, kdy jsme vyřešili jen část, a byli si vědomi toho, že nám nejspíš něco chybí, ale přesto se vydali na další stanoviště, protože jsme si nebyli úplně 100% jistí, že nám něco chybí, nebo to co jsme měli stačilo na to, abychom to našli.
Když čtu reportáže některých týmů z různých her, někdy se až divím, co všechno se dá "vyhaluzit". Myslím ale, že to co rozhoduje je to, jak se tým k tomu staví - pokud situaci správně pozná.
Samozřejmě začátečníci budou třeba ignorovat to, že jim jedno písmeno nesedí, nebo vypadlo, nebo věta na konci nedává smysl. Zkušení hráči se ovšem v takové chvíli chytnou za nos, protože ví, že *většinou* šifry prochází důkladnou kontrolou a např. chyba nebo nesmysl ve znění tajenky je velmi nepravděpodobná (už jsem viděl chyby v šifrách jako takových, ale v řešení ještě ne - když nepočítám RYBN z letošní Bedny).
Pokud tohle zkušený tým ignoruje, koleduje si o "přátelský štulec" od orgů a na Svíčkách se jim ho dostalo :).
Mám dojem, že loňská Haluz taky měla na jedné šifře proti haluzení falešné tajenky, takže to není jen záležitost Svíček.
Každopádně, vzhledem k tomu, že pro "normální" hráče je přínos takovýchto herních prvků v podstatě nulový (protože se jich netýkají) považuji to za luxus, který - pokud si ho orgové mohou dovolit - vítám.
Osobně jsem byl překvapený tím, že haluzení vedlo "jen" ke ztrátě 1 bodu. Vzhledem k tomu, jak orgové před hrou horovali za čestný postup, čekal jsem spíš diskvalifikace :). |
|