169 |
|
Sirky |
Vláďa (Vlhká jáma) |
7.9.2008 v 15:27 |
Sirky
Díky za orgovskou reportáž. Myslím, že toho bylo probráno mnoho, zkusím ještě přidat svou trošku do mlýna ohledně Sirek a v ledasčem budu přizvukovat Vladanovi o pár příspěvků níže. Když se nad tím zamyslím, tak nám Sirky letos asi vůbec nepomohly. Myslím si, že např. ve srovnání s letošními Bednářskými listy, byly letošní Sirky o poznání nejasnější (jestli to je dobře nebo špatně nechci hodnotit).
Když popíšu, jak se Sirkami nakládala Vlhká jáma, bylo to asi takhle: Hovadina, koňovina a ptákovina nás zaujala, jen jsme na 10 vyhráli v loterii dříve, než jsme se tím mohli začít zabývat. Velkou pozornost jsme věnovali kvízu. Přišel nám dost sudokózní - 9 otázek, vždy s 9 variantami a (asi) právě jednou správou odpovědí a to pokaždé jinou. Dost jsme přemýšleli, proč něco s takovou nápadnou strukturou a nevíme to dodnes. Očekával jsem, že možná prozrazují principy prvních devíti šifer (samozřejmě v odlišném pořadí) - ona by to až zas taková nápověda nebyla, základních principů není až zas tak mnoho, a tak když se vyjmenují skoro všechny, je člověk, kde byl. Některé otázky v kvízu sice napovídaly (Antverpánek - kde ovšem princip šifry byl natolik zřejmý, že to ani asi potřeba nebylo, Manuál TMou => Polský kříž), jiné asi ne. Naopak, na šestnáctce jsem si velmi procvičil Playfairovu šifru (což by mě bez narážky v Sirkách ani nenapadlo). Především ta struktura kvízu mi přišla příliš důrazná. Když se v první kapitole románu píše při popisu místnosti o pušce na stěně, dřívě či později by se z ní mělo vystřelit. U kvízu tomu možná tak vždy nebylo. Ani Plagiát (o matfyzáckém originálu víme) ničemu nepomohl. Sice byl jasnou upoutávkou na šifru 15, ale k jejímu řešení nic neříkal - vlastně je to jen popis toho, jak šifra vypadá - jako kdyby Sirky inzerovali, že jedna šifra bude z teček a čárek... Kadeřnice nám byly před hrou velkou záhadou, pak jsme je jasně přiřadili 13, ale rovněž nijak nepomohli. Kámen, nůžky, papír jsme pochopili ze zadání a slova o důležitosti výhry se opakovala i na zadání... U velkého ucha jsme za zajímavou považovali poznámku o dělání věcí pozpátku a nejistě jsme ji napasovali na devítku. U 16 nás to nenapadlo, i když mohlo... Řecké ostrovy zjevně měly připomenout alfabetu, ale tu pokládáme za všeobecnou znalost, takže rovněž žádná "přidaná hodnota". Kouzelník byl jasný předem - asociace. Ty jsou také natolik jasný princip, že nepředpokládám, že by někomu pomohl. Když to shrnu, Sirky nám letos mohly pomoci na 10 a 16, ale shodou okolností k tomu nedošlo. Ostatní články mi přijdou dost zbytečné, ne-li zavádějící (trochu mi přijde, že místo, aby omezovali počet cest, kam se mohou ubírat myšlenky při luštění, tak jej rozšiřují - ale ani to nemusí být špatně). Jinými slovy - a tady by mě zajímal názor ostatních - nebyly Sirky letos natolik mlhavé, že byly vlastně zbytečné? Pomohly někomu významně? A k čemu by vlastně měly nápovědní noviny být? A nebo se mýlím a jen neumíme Sirky používat?
Přivádí mě to k trochu obecnějším otázkám - jaké další informace má hráč (mimo zadání) uvažovat? Jakou váhu přikládat nápovědním novinám či pravidlům (tím nemyslím, jestli pravidla respektovat nebo ne, ale hledat v nich postranní zdroje informací)? Nepřijemné pro hráče je, že u různých šifrovaček je to různé (což je ale možné brát jen jako další překážku k překonání a tedy výzvu). Bedna bez bednářských listů byla téměř neřešitelná, Svíčky bez Sirek naopak. V reportáži jsem připomínal naše úvahy nad povinnou výbavou - může autorské řešení vyžadovat pravítko, když není v povinné výbavě? Tady by asi bylo nejlepší, kdyby se výbava nerozlišovala na povinnou (kdy byly jen nůžky) a doporučenou, protože tam byly samé samozřejmé věci - nůžky i pravítko myslím většina týmů bere automaticky. Při řešení 11 jsme tohle opravdu brali v úvahu.
PS: Tohle všechno jsou jen drobné detaily, které nic nemění na tom, že letošní Svíčky byly hodně povedenou šifrovačkou, a píšu je, aby si orgové mohli užívat konstruktivní zpětnou vazbu. |
|