Zeď nářků

...15161718192021...
171

výkřiky a tak

Pachatel Jirka 7.9.2008 v 13:53
Ondra: Hlasité výkřiky při odchodu vždycky budou, v euforii se každý neovládne...ovšem říct někomu "tady to není" by bylo jiné kakao, přesněji řečeno sprosťárna. Ale sám jsem to nikdy nezažil, snad to není zas tak normální - někomu se to opravdu stalo?
172

Komentare k 10,11 a polskemu krizi

Ondra 7.9.2008 v 13:42
U devitky,nas do prusvihu zavedlo, ze blizko sedici tym pri odchodu a pruchodu kolem vykrikoval "jo napoveda pomohla, sedi pak i to sesiti a slavie ... "
Uznavam, ze by se nemeli odposlouchavat cizi tymy, ale kdyz nekdo takhle neco zahulaka, tak se to da dost tezko neslyset. K chovani stylu sireni spatnych informaci, a baveni se tim jak jine tymy diky tomu kysnou, pripadne stani u zadani sifry zdady a tvrzenmi jinemu tymu , tady to neni, musite se rozhlednout poradne, a opravdu si myslite ze kota je tady a ne tamhle ....
.. minimalne mi to prijde detinske.
V 11 jsem hledali zbytecne slozitosti (proc jinak by na tom tvrdl racek 6 hodin ?) a pritom to bylo pomerne trivialni a byli jsme na spravne ceste..
Meli jsem pomerne rychle 10 ruznych delek a úpokladali jsme si otazku ceho je 10? Na prikazani si v tymu nikdo nevzpomel.

10 byla krasna a elegantni... neumyslna chyba v zadani by se dala konciopovat i treba jako primo cast sifry, ktera nakopne spravnym smerem. Takze 4rice, uz predtim bylo videt slova (Jahoda, malina) ci jak to bylo ...
Asi lepsi by bylo kdyby se nedavalo po 10 minutach slovo, ale po 15-20 minutach trojice slov co to neni.. zprvu by to mohly byt nahodile trojice, nebo ctvereice. pozdeji primo kusy co byly spolu ve skupine ....
Tahle proste nektere tymy tipli na podruhe, nebo napotreti a bylo to....


173

Gimlimu

Pachatel Tomas 7.9.2008 v 12:44
A relativně pokročilý tester, když šifru dostal poprvé do ruky, odhalil do očí bijící římská čísla asi do 5 sekund, pak vyřešil druhou řadu jako římská čísla bez oddělovačů metodou pokus - omyl asi za 15 minut a následně asi hodinu marně domal nad tím, k čemu je ten první řádek, až to vzdal a kapituloval s tím, že asi nemá doluštěno. Nenaděláš nic.
174

ke dvojce

Gimli2 (Trosecnici) 7.9.2008 v 12:38
2pachatel Tomas:
Ad dvojka: Souhlasim s Filipem (i tebou), ze prvni krok byl trivialni i pro relativne nezkuseny tym jako jsme byli my Trosecnici (navic jen ve 3 lidech). Kdezto druhy krok za trivialni ROZHODNE nepovazuji.
(Tot spis jako pripominka relativne zacatecnickeho tymu.)
175

Pachatel Tomas 7.9.2008 v 11:22
Obě tato družstva prošla do Finále zcela bez bodů a bez účasti v kterékoli části Bezvíčku.
176

Pachatel Tomas 7.9.2008 v 11:18
Týkalo se to Nočních kojotů a Vlhké jámy.
177

Přikázání

Vladan (OT) 7.9.2008 v 11:14
Nevím, jestli mohlo být významné, že ne každý tým musel zjistit, že přikázání plní funkci kontroly při nápovědách. Kdo šel bez bodů a tedy i nápověd tak měl na 11 výhodu ... přikázání dosud nebyla použita.
Týkalo se to nějakého asketického týmu?
178

Pachatel Tomas 7.9.2008 v 10:12
Dvojka byla dvoustupňová a oba kroky jsme považovali za zcela trviální. Dokonce ten druhý za triviálnější než ten první, proto byla nápověda koncipována takto. Měli jsme pro to dost dobrých důvodů a zmýlili jsme se. Stane se.

To štěstí, o němž píšeš, měla minimálně Vlhká jáma, která dala správný tip na druhý pokus. Jak to bylo mezi ostatními, nevím. Ne vždy jsme měli možnost rozebírat, co kdo vyřešil a co kdo uhodl. Desítka byla koncipována s omezeným výčtem výsledků, aby se každý nakonec dříve či později musel trefit. Důvod byl systémový. Byla to poslední šifra Rozjezdu a z jeho podstaty jsme chtěli, aby i na tuto šifru existovala záchrana. Leč nebylo myslitelné provozovat alternativní stanoviště pro jedenáctku, tedy dva Turnikety. Záchrana tak byla prodávána "pod cenou" a opatření, že jde o šifru, k jejímuž výsledku se nejde nedobrat, mělo být kompenzací této skutečnosti. A to všechno by patrně fungovalo dobře, kdyby nakonec samotná desátá šifra nebyla tak těžká a částečně či úplně náhodné tipování se nestalo dominantní metodou řešení. (Byť zdaleka není pravda, že by to tak udělali všichni.) Úloha měla celkově nešťastný vývoj postupných úprav, které postupně odbouraly její prvopočáteční myšlenku, aby zachovaly jen to, co bylo původně jen prováděcím mechanizmem a co nakonec zřejmě způsobilo největší problémy, tedy záměnky. Ta poslední úprava zde proběhla krátce před hrou a původní hodně detailní nápovědu učinila nesmyslnou, takže byla zařazena narychlo vytvořená náhražka. Strukturu šifry pomohla nápověda odhalit mnoha družstvům, takže že by byla konstruována nevhodně, si nemyslím. Bohužel to však nestačilo, protože jim stejně zůstal utajen klíč výběru.

Novoměstská fáze Bezvíčku obsahovala úlohy otravné a zdlouhavé, protože jsme to tak chtěli a v žádném případě jsme nechtěli, aby byly alternativou k luštění Svíček, nýbrž jen a pouze výplní při zákysech a případném dobíjení na Turniketu. A to se povedlo, odpovědí na NMFB bylo málo a byly jen tam, kde měly být, tedy na Turniketu. Z ohledu náročnosti NMFB pak považuji za dobrý tah zadat tyto úlohy hned na startu (což tak původně nemělo být), neboť to činí hru transparentní a podoba úloh se nestane nepříjemným překvapením někde v průběhu hry.

Naučit se 250 nesmyslných slov je hodně špatný vtip, proto jsme nepoužili nesmyslná slova. Že jste na to nepřišli, je jiná věc. Jinak NMFB obsahovala úlohy s víceméně jasným principem. Kvůli nedostatku testerů a nepotřebnosti ověřování, zda jsou úlohy NMFB vůbec řešitelné, jsme je testovali pouize na sobě navzájem a to především z hlediska případných chyb a alespoň odhadu časové náročnosti, která měla být velká.

Problém jedenáctky vidím trochu jinde, byť to s věcí souvisí. A sice s tím, že s ohledem na obtížnost desítky uběhla příliš velká doba mezi posledním kontaktem s přikázáními a obdržením jedenácté šifry. A to bych viděl jako větší problém než to, že byly použity až na stanovišti s pořadovým číslem N+1 či že hráči hodili Rozjezd za hlavu. No a samozřejmě mohlo svou roli hrát i to, že Turniket byl takovým všelidovým shromážděním, na kterém se snadno šířily informace jako, že Černý racek to luštil 6,5 hodiny.

Není testování jako testování. Optimální testování, které se nám letos podařilo uskutečnit pouze jedno, probíhá formou dvoudenního orgovsko-testerského soustředění, během něhož organizátoři sedí tiše v koutku, dělají si poznámky i o věcech, které by jinak testery samotné ani nenapadlo hlásit, a pokud testeři odhalí nějakou nepředvídatelnou špatnou stopu (většinou něčeho napočítají 26), operativně zasáhnou. Takový test má pak mnohem větší hodnotu, než ty, kdy pošleme někomu zadání mailem. Podstatné ale je, že celý test probíhá jako simulace hry. Tedy nad mapou, v předem připraveném pořadí, s předem připravenými standardními nápovědami, se šiframi v podobě, která obsahuje všechny atributy, jenž mají mít i ve finálové podobě, tedy loga i přikázání. Testeři dostávájí zadání po jednom, další vždy po vyřešení předchozího a po ukázání výsledku v mapě. Takže si myslím, že se tímto způsobem dá nasimulovat herní prostředí dost dobře a právě tento test pustil jedenáctku do hry.
179

NMFB II

Pachatel Jirka 7.9.2008 v 09:57
Teda ještě si neodpustím povzdech, že na úlohy NMFB se nám testeři v podstatě vybodli (ne, že bych se jim divil), a testovali si to orgové navzájem, tudíž většinou celkem zkušení, ale zase jednotlivci.
180

NMFB

Pachatel Jirka 7.9.2008 v 09:52
Filip: Díky, tomu říkám konstruktivní příspěvek. Podobně jako ty co píše Ivoš. S většinou v zásadě souhlasím, holt ne všechno se nám podařilo odhadnout dopředu, něco zase člověku nedocvakne a otestovat se fakt rozumně nedá (11). Zkusíme být příště chytřejší.
O čem má možná smysl polemizovat je novoměstský bezvíček. Do hry patří, chceme ho tam, a možná stojí za to jej vyladit. Ale tam si nejsem jist Tvými závěry. Podle našich testů se úlohy NMFB daly dát pod hodinu, snad kromě kostiček. Chtělo to jen uvědomit si avizovanou skutečnost, že je to drbačka, a neskákat do prázdného bazénu po hlavě.

Konkrétně - Magorka: spočítat a napsat si senznam řek, očíslovat a čísly popsat výroky trvá jednomu člověku 15 - 20 minut. Máš křížovou kontrolu počtu. Pak je úloha řešitelná během dalších 30 minut.
Trudnomyslnost: Když si seženeš kouli a nakreslíš na ni souřadnice, je to na 15 minut. Za použití hadrů, papíru a izolepy lze stvořit kulovitou bramboru za těch prvních 15 minut. Uznávám, že oblíbený míč proti trudnomyslnosti v doporučené výbavě byl v tomto případě mírně zákeřný vtípek. Ale ty do určité míry (nejen) k Svíčkám patří.
Memorika: viz řešení, ovšem pravda, že nápad na Kuřátko nebyl úplně triviální.

Chci tím říct, že i když Ivošův návrh na více kratších úloh za méně bodů je zajímavý, ke kloudnému prověření úloh NMFB v podstatě nedošlo, v příštím ročníku budou týmy podstatně lépe připraveny na to co je čeká a možná to bude jinak. Čili NMFB stojí za diskusi.


...15161718192021...