182 |
|
Další poznámky (ryze konstruktivní) |
Filip (Lamy na Varanech) |
7.9.2008 v 00:30 |
Dobrý, jsem taky rád, že jsme se někam posunuli... zkusím tedy popsat svoje postřehy z toho, co se mi ještě zdálo zádrhelové....
Dvojka byla moc pěkná šifra, ale přišla mi dost obtížná pro začátečníky, na to aby byla zařazena jako druhá. Je dvojstupňová a druhý krok není úplně triviální. Navíc tel. nápověda byla na první krok, který byl IMHO jednodušší. Vím, že jste psali, že testerům přisla snadná, asi jste měli moc zkušené testery, mluvil jsem se dvěma začátečnickými teamy, které (spolu s devítikilometrovým pochodem na náhradní zadání trojky) zcela odvařila. Kdyby nápověda byla na druhou půli (nebo na obě), myslím, že by se úspěšnost zvedla.
Polský kříž už jsme rozebrali.
Další věc, co nám přišlo hodně nešťastné byla desítka. Asi většina teamů zvolila postup zkoušet každých deset minut běhat s nějakým tipem, zatímco se dolušťuje. Principiálně mi vadí, pokud faktor náhody může znamenat až několikahodinový rozdíl mezi dvěma teamy, které šifru nevyluštily. Nevím, zda někdo tohle štěstí při hře měl (ta pravděpodobnost byla děsivě malá), ale už samotný fakt, že to šifra umožňuje je podle mě španě. Daleko férovější by bylo šifru použít třeba s tabulkou 64 destinací v okolí s tím, že team si vybere správnou podle vyluštěného hesla (s šikovně zvolenými stanovišti, aby nemělo smysl to obíhat brute force). Dálší zádrhel téhle šifry byla nápověda. Ta totiž zdánlivě naváděla na řešení, ve skutečnosti však pouze říkala jak nakonec bude vypadat šifra poté, co se dobereš k výsledku a zapomeneš na to jak jsi k němu došel. Nápověda 64 = 3x21+1 totiž říká "výsledkem je 21 trojic + tajenka". Ale ani princip řešení, ani výsledek šifry není 21 trojic - hledají se trojice uvnitr ctveric a to opakovane. To ze jich je nakonec 21 je dusledek, nikoliv pricina a tedy IMHO jako napoveda nevhodne a zavadejici.
Potom dramaturgický poznatek k Novoměstské fázi bezvíčku - šifry byly přehnaně otravné a zdlouhavé. Kdyby se daly vyluštit za hodinu, tak by měly smysl, protože by opravdu stálo za to jich pár vyluštit a tak si výrazně zkrátit čekání. Ale pokud jejich náročnost byla kolem dvou až tří hodin, tak prostě nemělo smysl luštit víc jak dvě, protože než se člověk dobral k výsledku, tak měl "odseděno" (náš případ, kdy nám bylo úplně jedno, jestli uděláme memoriku na první, druhý nebo třetí pokus, protože ve chvíli, kdy už ji náš člen uměl, tak zbývalo půl hodiny do konce naší lhůty). Kostičky a trudomyslnost jsem neřešil, ale řeky se mohly jmenovat rozumněji (ve tři ráno v té zimě je neuvěřitelný opruz rozlišovat tři desítky řek lišící se v jediném písmenku) a naučit se padesát nesmyslných slov je dobrý vtip, naučit se dvěstě padesát je hodně špatný vtip. Tady by mě zajímalo, jak rychle si s tím poradili testeři a v jakých podmínkách.
Poslední poznámku mám k jedenáctce. To byla velmi krásná šifra, doteď si rvu vlasy, že jsme ji nedali (zvlášť protože při brainstormingu padlo jak "vypadá to jako křížovka", tak "nešly by na to napasovat přísloví", ale nedotahli jsme to do konce). Nicméně mohla být ještě lepší - za nešťastné považují její zařazení jako první finálové - protože je to vpodstatě "semílačka", tak by se mnohem více by se hodila jako poslední rozjezdová. Už samotný fakt, že přikázání měla dvojí funkci (sloužila současně jako kontrolní kódy pro získání nápověd a jako podklad pro zadání jedenáctky) mi přijde nešťastný. Ale kdyby byla desátá, semílací, tak to má alespoň trochu logiku, zatímco jako první finálová, ve chvíli kdy celý Rozjezd team psychicky hodí za hlavu mi přijde nešťastné znovu používát (navíc již jednou použitá) data z Rozjezdu. Současně by mne docela zajímalo, jak jste takovouhle šifru testovali, protože krom "teréního testu" (který se asi nedá udělat ve velkém) mne nenapadá, jak to, že teamy mají přijít na přikázání, rozumně otestovat.
Toliko mé poznámky ke hře, doufám, že dostatečně konstuktivní ;), ke zbytku hry nic nemám, resp. naopak mám chválu, šifry byly nápadité, dobře řazené, líbily se nám. |
|