61 |
|
Šifra 11 |
Héra (Jeníčci) |
11.9.2008 v 11:28 |
O této šifře se tady zatím téměř nemluvilo, ačkoliv závažný důvod tady je. Pachatele překvapilo, že tato šifra byla velmi těžká, a ani po hře nevědí proč. Zkusím na to mít svůj názor.
Hodí se sem dva citáty (nejsem přesný). Vítek: Vybrat z textu každé 38. písmeno je jednoduchý princip, ale ne jednoduchá šifra. mišof: Šifra se nedělá těžkou tím, že se dá řešiteli milion rovnocenných možností.
Princip je zde jednoduchý: z křížovky se odstraní čtverečkovaná síť, vepsaná slova se přepíšou na předchozích šifrách. Na milion možností si tady mišof nestěžuje asi jen proto, že jeho tým napadla ta správná brzo. Ale nejde jen o nápad, můj tým taky měl všechny dílčí nápady, které vedou k řešení. Potíž je, že šifra je vícestupňová a jednotlivé stupně většinou nejsou potvrzeny. Co je tedy nutno zjistit.
1) Jde o čtverečkovanou síť, tedy měřítkem je čtvereček, nikoliv třeba mm nebo cm. 2) Podstatné jsou čtverečky, nikoliv čáry, a pouze čtverečky uvnitř. 3) Jediný nepřerušený sloupec je tajenka. 4) Do křížovky se vpisují šifrovací přikázání.
ad 1) Jediný potvrzený krok, byť ztížený, jako by šlo o NMFB :-). V obrázku je minimum vodorovných čar délky 1, na kterých je to vidět. Strana čtverečku je cca 3,61 mm, což je pro kontrolu dělitelnosti délky čtverečkem v polních podmínkách ne příliš ideální velikost.
ad 2) Teď přichází ten milion možností. Základní jsou dvě: jde o 28 řádků se čtverečky nebo 29 řádků s úsečkami. V obou případech můžeme najít "střed" - nepřerušený sloupec. A můžeme začít počítat a kombinovat. U čtverečků máme jejich počet uvnitř, vlevo, vpravo a od středu. U úseček je to bohatší, máme jejich délky, směr (proto jsou tam svislé čáry), vzdálenost od sebe, od středu a od okrajů obrazce. Můžeme si začít vypisovat řady čísel, vzájemně je kombinovat a hledat NĚCO. Hint žádný, pro čtverečky mírně hovoří to, že horní a dolní čára je jen jedna. U čar by to ovšem mohlo znamenat, že tyto dvě už nejsou součástí řešení.
ad 3) Sloupec je samozřejmě nápadný, ale jsou i více podivné náhody. Žádná jistota, potvrzení přijde až po dalším kroku. Proti hovoří to, že sloupec není uprostřed. Tajenka taky vyžaduje, že do čtverečků musíme něco vepsat, nemáme ale žádný zdroj.
ad 4) Chybí jakýkoliv náznak, že by mělo jít o přikázání. Jak už bylo uvedeno, od předchozích šifer jsme fromálně odděleni turniketem, jsme trochu v jiné hře, přikázání byla součástí Rozjezdu, ne Finále. Nalezení 10 různých délek je opět velmi ztíženo. Dlouhým měřením (3,61) a počítáním, řádků je daleko více než přikázání. Začnete-li si vypisovat délky, je prvních 8 různých, tedy náhodně vypadajících, teprve devátá se opakuje, což náhodnost stále moc nevyvrací. V podstatě musíte vypsat všech 28 délek, abyste z jejich frekvenční analýzy zjistili, že je jen 10 různých. Žádné potvrzení, že to něco znamená. Teď už zbývá jen odpovědět na otázku, čeho je 10. Šifra k tomu žádný hint nenabízí.
Dovolím si i náměty na odstranění výše zmíněných problémů. Ponechání čtverečkové sítě pomůže hodně s body 1 a 2, asi i s 3. Více (až příliš) pomůže, bude-li jen uvnitř. Vyznačení tajenkového sloupce (červenou barvou :-), šipkou shora, obrysem) pomůže s body 1-3. Přesun šifry na stanoviště 10, kde ještě bude v záhlaví přikázání, nebo na 11 připsat nějaký odkaz na přikázání pomůže s bodem 4. Umístění čísla přikázání na začátek řádků pomůže se všemi body.
Osobně se mi nejvíce líbí dvě možnosti. Poslední zmíněná v minulém odstavci. Ve druhé bych označil tajenku tečkami uprostřed čtverečků a do záhlaví šifry napsal "Od této šifry už nebudou další přikázání."
Samozřejmě, každá z výše uvedených úprav dělá šifru lehčí, což se vám nemusí líbit. Ale hlavně ji dělá logicky řešitelnou a fér. Vliv této šifry byl velký i proto, že až na sporný náznak v 8 byly všechny ostatní nahintovány velmi dobře. I 10, s drobnou výhradou, ta ale měla abnormálně těžký princip.
Náměty na vylepšení samozřejmě nejsou dokonale promyšleny a možná by způsobily jiné nesnáze. Jsou to náměty. |
|