Zeď nářků

...14151617181920...
161

Mojžíši

Pája(JÁDRO) 27.8.2012 v 17:10

I na tebe dojde… ;)

162

Pájo

Dero(Přizdisráči) 27.8.2012 v 17:08

Karma je mrcha, že?

163

Brod

Pája(JÁDRO) 27.8.2012 v 17:05

Nám se sice podařilo potok přehopkat po kamenech, ale brodění jsem si nečekaně užila později při průchodu kaluží, kterážto vyjevila nečekané hloubky – kotník žádná míra.

164

Brod

Dero(Přizdisráči) 27.8.2012 v 16:59

Nebylo to žádné dráma, jenom se ukázalo, že Tykadla jsou z cukru, protože se snad všechna před brodem zouvala, kdežto Přizdisráči prostě prošli skrz takzvaně na Mojžíše bez ohledu na obuv. :)

165

Brod

Síba 27.8.2012 v 16:56

To je legrace! A to si představte, že jsme tu trasu vybírali tak, aby se nebrodilo, protože mi to spoluorganizátoři zatrhli!

166

Síbo

Dero(Přizdisráči) 27.8.2012 v 16:54

Brodilo se při přesunu na Zuje chuje, kdežto modrá značka nečekaně někde v lese zřejmě přestala existovat a hráči byli setrvačností vyvrženi na místě, kde se Bystřice zrovna tak šikovně větví, že bylo potřeba jedno její rameno (spíš ramínko) na vhodném místě přehopsat.

167

dodatek

Ivo C. (Albert Stallone) 27.8.2012 v 16:44

Jak jsi to tak po sobě čtu, tak jsme vlastně letos „propadli“ v dolušťování, protože principielní cesty k řešení jsme měli prakticky vždycky velmi rychle dobře nahozené. Ale pak chyběl ten poslední „aha“ krok:) – ke kterému jsme holt neměli to stejné „hbulení“ jako orgové.

Nic ve zlým:), jako autor šifer dobře vím, jak snadné je „hulit“ inspiraci, kterou sdílejí i testeři – a na ostré hře se pak hráči chovají statisticky úplně jinak. Matičky z TMOU 13 mohou vyprávět, že…:)

168

Dejwe...

Síba 27.8.2012 v 16:38

…šifry jsou už zhruba od poledne zveřejněny.

169

Brodil?

Síba 27.8.2012 v 16:38

Kde?

170

Ivo C. (Albert Stallone) 27.8.2012 v 16:35

Tak letos můžu zhodnotit těch nápověd hned 5 (chjo:((

FANGLE:

Stav před nápovědou: máme z červených a bílých polí sestavenou tabulku ala polská vlajka, nicméně nemáme vysloveně oddělené sloupce (žerdě) a nemáme do tabulky přenesenou informaci o tvaru políčka polského kříže.

Nápověda k „Fanglím“ – pomohla, protože jsme jako jednu z variant použití kalkulačky zvážili digitální rastr – který jsme aplikovali na již existujuící „polskou vlajku“.

LOGIK

Stav před 1. nápovědou Máme sepsaná sedmipísmenná slova do tabulky, která zároveň obsahuje u každého slova (řádku) informace: Ano, Ano, Ano/Ale… Zároveň máme v textu zvýrazněny slova Logický, logika atd.

1. nápověda Řekla nám v zásadě, že to co jsme udělali, je správně. A že zakódování tajenky je možno udělat nějakou řadou, která má neukončený počet členů. Nenapadá nás ovšem nic, nápověda jako celek spíše potvrzovala známá fakta (i to se hodí) než že by otevřela novou cestu.

2. Nápověda Po prvním čtení jsem plácnul, že jsem asi v pytli, protože to odkazuje na nějakou konkrétní hru, kterou zřejmě neznám. Bohužel si téhle poznámky nikdo další nevšimnul. Kluci to prolomili na základě nějaké jiné indicie a zpětně prohlásili: jsme blbí, vždyť je to logik. Pozdějki k ránu jsem si pak začal v deliriu:) rozpomínat, že i já jsem se s touto hrou setkal: jednak jako z jednou z úloh Bedničky na Bedně, za druhé kdysi v dětstsví jsem píchal kolíky do takové krabičky, které se říkalo malý logik. Ale zasuté to bylo u mě hodně hluboko v paměti, takže se nedivím, že mě to netrklo. Šifra šla ovšem vyluštit i bez znalosti logiku (jakkoliv řádově tak za desetkrát delší dobu:) a hodnotíme ji jako vynikající.

MĚKKÉ

Stav před nápovědou: Hledáme už hóódně dlouho morseovku založenou na tvrdých / měkkých / obojetných. Máme vypracovanou docela slušnou analýzu (včetně frekvenčky celého textu), která potvrzuje mj. naprosto nestandardní rozložení souhlásek – zejména T, ale i dalších tvrdých. Bohužel detailní analýza spíše ukazuje na nestandardní rozložení uvnitř slov:(, což je (i v kontextu toho, že o tvrdých / měkkých / obojetných se má smyl bavit hlavně v kontextu s I/Y) zabijácké.

Nápověda Během pěti minut nacházíme společný znak: stejný počet slov. Vzhledem k tomu, že nápověda nám říká, že se máme soustředit na komparace obou textů a nikoliv na princip samotný, snažíme se nemyslet na tvrdé/měkké, neboť to je informace z prvního textu (která by mohla mít nějakou záludnější interpretaci). Další souběžný znak tak hodně dlouho nenacházíme, ačkoliv máme sepsané texty ve sloupcích – abychom viděli, která slovo k sobě patří ve dvojicích. Jsme si jistí, že další spojující znak, musí být velmi, velmi volný. Fosa se naštěstí vrátí k tvrdým / měkkým / obojetným a všímá si stejnosti typu znaků. Šifru i nápovědu hodnotím jako jednu z nejhorších (co se provedení a elegance týče), kterou jsem v posledních letech viděl v terénu (nicméně to je jen můj pohled, nevnucuji:).

BĚLORUSKO

Stav před nápovědou Pracujeme s vlajkami všech možných států, řešíme, proč 1,2,4,8 a k nim 5. Chceme nějak křížit – bohužel vlajky a jejich barvy (nejlépe do nějakého tvaru, který nám z toho dá běžnou vlajkovku:))). Tabulka všech vlajek světa nás trojsky hází úplně mimo, prostě si už názvů států nevšímáme:( Ale nevěnujeme se tomu pravda nijak dlouho: v tu chvíli máme cíl dojít na Turniket, FINÁLE už neřešíme, takže velmi brzy jdeme pro „nápovědu“. Celkem věřím tomu, že po nějaké době, bychom si skrytých „jednobarev“ všimli.

Nápověda Čistá. Osobně si myslím, že takto mohla rovnou vypadat i původní šifra – byla by sice míň „aha“, ale víc konzistetní. Ty vlajky států (hlavně kvůli povinnému vybavení) prostě byly trojské, to mi nikdo nevymluví – nicméně já proti 1–2 trojským šifrám na šifrovačce nic nemám:), takže imho v pořádku i v původním tvaru.

...14151617181920...