Zeď nářků

1234567...
21

Lithium

kyBORG Tonda 29.8.2019 v 09:50

Souhlasím s Pavlem, že ta šifra byla krásná. To, že se použily jenom rovnostranné polygony nevadí, možná na ně mohla navést mezitajenka. Ta nám, narozdíl od Zvířatek, hodně pomohla, takže bych ji tam rozhodně nechal. :)

Co se týče změn pořadí, tak ano, byla tam ještě jedna šifra. Ale upřímě, čekal to od ní někdo? My teda ne. Čímž neříkám, že nás chvilkový výpadek Roflů nepotěšil. :-)

22

Fronta

kyBORG Tonda 29.8.2019 v 09:22

Zdá se, že opravdu nikdo chytřejší než Síba není, protože přesně vystihl mojí myšlenku. Možná lepší slovo než paralelizace by bylo manufakturizace. Každopádně výhoda nebyla myšlena v nějaké extrémní časové úspoře, ale vůbec v možnosti zapojit celý tým narozdíl od šifer, kdy si jeden člověk hraje s artefaktem/luští 3D sudoku/hledá nejkratší cestu v grafu/atd. a ostatní spí nebo sedí a čumí. U nás se osvědčil systém 1 čte, 3 přeskládávají kratičky a hlídjí, aby neuletěly ve větru, a 1 píše.

23

Fronta

Síba 28.8.2019 v 22:50

Tak já budu dělat, že nikdo chytřejší než já není, a zkusím popsat jak se třeba dá paralelizovat luštění fronty.

Jeden diktuje zadání. Druhý přeskládává písmenka. Třetí mu kouká pod ruce a kontroluje, že nechybuje, neboť chyby jsou u této šifry fatální. Čtvrtý kouká do rodící se tajenky, odhaduje její pokračování a přeskládávání kontroluje a urychluje. Pátý čumí do mapy, aby ve správné chvíli prohlásil, že už to má a ať se nepokračuje.

Nicméně zásadní výhodu proti neparalelizované práci tu moc nevidím. Zásadní výhoda zde spočívala v důvtipu, jak vůbec to přeskládání co nejefektivněji technicky provést. Tam se mohlo rozhodovat o tom, jestli se to bude luštit čtvrt hodiny, nebo dvě hodiny. Za předpokladu, že už se ví, co se chce udělat, pochopitelně.

24

Brněnská posvíčková...

Síba 28.8.2019 v 21:17

… se mi tak zdá, že dokonvergovala k příštímu úterý, takže chce se někdo ujmout zamluvení místa, nebo se mám stavit do Bogoty?

25

Dano,...

Síba 28.8.2019 v 21:00

… odkaz na slovník je doplněn, odkaz na grafické řešení TLUMIČE je o kousek níž.

26

Re:Yet

Jirka Radkuv tym 28.8.2019 v 20:32

Jo to bych chtel To do taky vedet…

27

Díky za hru!

"Dana"(MUPY MUP!) 28.8.2019 v 20:09

Tak já se taky připojím a začnu rovnou tím, že jsem z letošních Svíček vyloženě nadšená! Ne že by se nám luštění nějak výjimečně dařilo, to spíš naopak, ale počasí, trasa, nečekaně hladký průchod turniketem, pár luštitelných šifer a výlet do zahraničí v celkovém dojmu nakonec jasně převládly. Taky noční hospůdka byla skvělá (a to jsme ještě potmě vůbec neviděli tu krásnou chatu s rozhlednou…) a jako bonus vím, kde se v křížovkách vzala ta běloveská kyselka ;-).

Začalo to nevalně. I my jsme si během hry několikrát vzpomněli na jednotku zhulenosti. A první nápověda padla hned na 2. šifře. A pak ještě 3 další…

Chundelatého psíka jsme si všimli ve slovníku, takže jako první idiom jsme měli jádro pudla. Ale protože k němu dlouho nebylo nic dalšího, nakonec nám to potvrdila až nápověda.

Hospoda nejdřív vypadala jako zbytečné zdržení, ale renomované týmy uvnitř dávaly tušit, že se vyplatí přinést si sem i další šifru. Nakonec jsme ji ani do zavíračky nestihli a graf se jmény jsme ještě skoro 2 hodiny luštili u stolečku u chaty zvenčí. Nepěkně dlouho nám trvalo, než jsme vůbec pochopili smysl přeškrtnutých čísel. Pomalu ale jistě se nám podařilo napsat jména do chlívečků a doufali jsme, že nám čísla na šipkách pomůžou k tajence. Nepomohly… Pak teprve jsme odhalili jejich význam (úplně zbytečně) a zaskočilo nás, že máme sice graf vyplněný, ale vůbec netušíme, co je řešením. To už nám pak ale naštěstí dlouho netrvalo.

Šestitnedělí (samozřejmě po nápovědě) mi připadalo jako jednoznačný hint na to, že 6 neděl má 42 dnů, stejně jako je písmen české abecedy. Jak naroubovat tabulky do kalendáře, na to jsme ale nepřišli ;-). Naštěstí jsme se záchranou už dlouho neváhali. Význam 3 abeced právě tady mi uniká doteď.

Tahle DEADka na OTOMANu byl zlomový okamžik. 20 trestných bodů, kosa, vosy… a další stanoviště za trest daleko. Jenže autobus do Náchoda jede až za 2 hodiny. Tak se teda na tu další šifru zkusíme podívat…

A pak to najednou začalo jít! Trasa nás zavedla do Polska na krásná místa a Svíčky získaly punc naší první šifrovačky v zahraničí. Šifry začaly být luštitelné a jako bonus pro mě, coby nejskalnější fanynku Standy a Petra, přišly Holky z naší školky! (Ještě jednou díky – teda až na ty čuníky! ;-)) Na turniketu nás překvapilo, že z našich nastřádaných 20 bodů můžeme 16 rovnou odmáznout a zbývající 4 body jsme měli vyluštěné, takže hladký průchod. A líbilo se nám i použití polského kříže v Polsku (když už se nám to teda nepodařilo vyluštit pomocí kočičího jazýčku a rybího prstu ;-)). Zkrátka, všechno bylo najednou zalité sluncem (snad až příliš :-p) a takový dojem Svíčky zanechaly, i když jsme si ještě chvilku poseděli nad šestiúhelníky s městy a řekami, které jsem nelouskla doteď… (Mohla bych se připojit k prosbě o obrázek s vyplněnými písmeny, nebo aspoň nějaký blbuvzdorný návod, jak a kam tam nějaká 2–3 slova napsat? A dal by se kromě šifer zveřejnit i slovníček?)

Zkrátka a dobře, díky moc za skvělou šifrovačku a těším se na příští ročník!

28

Fronta

Yeti (KaM) 28.8.2019 v 15:57

Může mi prosím někdo chytřejší (např. kyBORG Tonda) vysvětlit, jak se dalo přerovnávání fronty písmen ‚‚krásně paralelizovat‘‘? Dí­ky.

29

Tondo,...

Síba 28.8.2019 v 14:32

… vzpomínám si, že ve Finále byla i významnější šifra, která míchala pořadím, než TLUMIČ a LITHIUM.

30

Lithium

Pavel B. (Zvířátka) 28.8.2019 v 14:17

Ještě podotýkám, že tu bezsamohláskovou nápovědu jsme během hry nedokázali najít a přečíst, vyluštili jsme to bez ní.

1234567...