Zeď nářků

Zadejte číslo 21:
1234567...
31

Všechny cesty vedou do Říma...

Petr 31.8.2023 v 13:16

Orgové, a věděli jste, že: když se 25 čísel v šifře OPIS uvažuje jako písmena (Polybiův čtverec bez Q), tak písmena, do kterých všechny 4 hrany pouze vstupují, jsou „zcela náhodou“ I,V a X? Aneb všechny cesty vedou do Říma. ;)

32

Fakta

Index (t.č. Org) 31.8.2023 v 13:05

Já bych k té diskuzi jen poznamenal, že zacházka navíc byla v tomto případě 2–2.5 km a 120 výškových m (přes Oskeruši to je tak 5.1 km a přes kapličku 7.1 km) a nejdelší čas pobytí na Turniketu byl 2h. To mi nijak drastické nepřijde, třeba v kontextu Člověče na Bedně, kde je to 5 h čekání. Ještě JiříKa napadla alternativa „další nápovědu si můžete vzít a X minut po předchozí“, kde pro Svíčky by asi X byla konstanta. To by podle mne fungovalo podobně jako teď jen by člověk místo víc chození víc čekal.

33

Penalizace, napovedy

Aleš(Vepři ve při) 31.8.2023 v 11:52

Myslím si, že systém nápověd a záchran na Svíčkách podle mě plní funkci dobře. Jako hráč vím, že to bude bolet, když budu chtít posunout jinak, než luštěním – Svíčky jsou náročná hra a to bych chtěl, aby zůstalo. Přece jenom organizační historie sahá do dob, kdy nevyluštit šifru bylo pro try-hard týmy nemyslitelné, ale když už se teda někdo tahá do Aše, je fajn, když tam nevytuhne na dvojce a aspoň se podívá okolo (takhle si to interpretuju).

Bylo by možná pro organizátory zajímavé vědět, proč týmům, co si šly pro náhradní šifru, nepomohla už první nápověda. Nemyslím si, že by měla teda prozradit úplně všechno, ale čekal bych, že dobře rozjetou analýzu by doklepnout mohla. My jsme se s nápovědou potkali dvakrát a aspoň v prvním případě si nejsem jistej, jestli nám pomohla. Brali jsme první na grafu, kde nám řekla, že věci, co děláme správně (chození v grafu), děláme správně, ale neřekla nám, že věci, ve kterých váháme (chození ve čtverci) bychom měli dělat taky. Přesto to ale Tom vyřešil, ale reálný efekt nápovědy byl pravděpodobně v prořezání nějakých cest. Druhá nápověda, na jídelním lístku, nám řekla, že máme hledat někde něčeho nějaké počty. To jsem začal zkoušet a z jedné té věci tajenka vyšla. Takže bych řekl, že nápověda byla (pro nás) dobrá.

Letos se k tomu všemu teda přidalo podle mě dost náročné počasí – v Hodoníně sice bylo vedro, ale relativně sucho. Teď to byl prales (za první hodinu a půl jsem měl průměrnou tepovou frekvenci 122 t/s) a v tom chodit ještě pár kiláků navíc, to nechce nikdo.

34

sorry...

Petr Valášek 31.8.2023 v 10:39

ty odkazy se mi hodně povedly, tak ještě jednou:

kuba-nutella-pivo záře

35

Re: Zacházky

Petr Valášek 31.8.2023 v 10:36

Ondro (t. č. 8kkž): Letos nemohu soudit, ale pokud se namátkou dívám do minulosti, tam, kde je terénní nápověda (tzn. lehčí verze šifry je umístěna mimo trasu), je tahle nápověda:

  1. hned jako první (tzn. 4 body)
  2. téměř vždycky pomůže k okamžitému luštění (z těch, co jsme brali např: „kuba-nutella-pivo“:[http://svicky.sifrovacka.org/…N_NORMAN.pdf] nebo „červená se line záře“:[chrome-extension://e­faidnbmnnnibpcaj­pcglclefindmkaj/http:/­/svicky.sifro­vacka.org/sou­bory/07_ant%C3%A9na­.pdf]

takže ze zkušenosti mi připadá, že kdybych tady k tomu nedostal ten pochod (nebo by mi nehrozil), mohl bych hru obechcat tak, jak píšu, a to by se mi nelíbilo. Jiná situace je u terénního deadu (další šifra je umístěna na alternativním stanovišti mimo trasu) – tam se tak děje po nápovědě nebo sérii nápověd a tam to může zabolet hodně. U terénních deadů netrvám kategoricky na jejich obecné prospěšnosti, u terénních nápověd ano.

36

Penalizace

Petr (8.kkž) 31.8.2023 v 08:03

Naštěstí jsem se letošní léto udržoval v kondici, takže na mě přesun do Bohuslavic a zpět na Kolomaznici nepůsobil negativně ani fyzicky, ani demoralizačně, ale stejně jsem si položil otázku:

Je za nevyřešení 4. (!) šifry, kterou mimochodem nevyřešila většina (!) týmů a brala obě nápovědy, penalizace 8 body (4 hodinami) + 4 km zacházkou (1 hodinou) + odčerpáním sil + někalikahodinovým zásekem při řešení (celkem tedy cca 1/3 herního času) adekvátní/žádoucí? Zvlášť když 1.nápověda (za cenu 2 hodin) vůbec nenapovídala k vyřešení, ale naopak zdůrazňovala pohyb pouze po spojnicích grafu, nikoli nasměrování k neexistujícím úhopříčkám.

Můj názor je, že to je nepřiměřené a hru zásadně ovlivňující. Se stávajícím systémem časové penalizace za nápovědy souhlasím, ale spíše bych uvítal doladění té které problematické šifry směrem k logičtější řešitelnosti, a když už ne, tak využití účinnější nápovědy. To, co se potkalo na 4.šifře, tj. kombinace „vymyslet nic nenaznačující krok při řešení“ / „nepomáhající nápověda“ / „drsný přesun“ považuji za kapku přepísklé.

Orgům ale nic vyčítat nelze, páč v předstartovních heslech Síba na svou „krutost“ několikrát naznačil. ;)

37

Re: Zacházky

Ondra (t.č. 8.kkž) 30.8.2023 v 17:01

Mě ty zacházky zatím žádný rok vlastně moc nevadily, až ta jedna zmiňovaná letos. Důvod je myslím hlavně ten, že jindy nebyly tak dlouhé/náročné a vedly cca správným směrem…vlastně to byl takový přesun proti trudomyslnosti. Nevím nakolik to bylo letos dané počasím a mým zhoršeným zdravotním stavem, ale přesuny na začátku mi dost zkazily zážitek ze hry (který se později naštěstí zase spravil) a ten zmiňovaný přesun navíc po stejné cestě, jakou jsme přišli, tj asi 5km do kopce, na tom má nemalý podíl.. tj. osobně bych neměnil systém, ale náhradní stanoviště dával více ve směru hry a třeba i o něco méně náročné.

Btw se scénářem bez nápověd popsaným Petrem V. nesouhlasím, popsaný scénář jednak funguje i v současnosti (ne vždy je nápověda terénní) a hlavně i s nápovědou je to často k vyřešení ještě dlouhá cesta, tj. penalizace je i tak dost vyšší pro tým 1. Nápovědy jsou zde obvykle formulované tak, že pokud si ji tým veze rovnou, tak mu nepomůže a může brát vesele další a tedy ztratí 8bodů (=4hod spaní na turniketu) a navíc turniket sám je takovým strašákem, pokud má tým v plánu projít do finále, pak i bez zacházek tohle imho dělat nemůže.. ale jinak ano, správný odhad zhulenosti šifry a včasné vzetí nápovědy může týmu pomoci, což je ale podle mě správně a i bez zacházek by mi to přišlo ok…

38

Re: Zacházky

Danka 30.8.2023 v 15:59

Ja v podstate súhlasím s Peťom V. a ešte by som dodala, že fakt, že nápoveda potenciálne znamená zachádzku, dosť vstupoval do našeho rozhodnutia či a kedy nápovedu brať. A to smerom k neskoršiemu braniu nápovied, čo je za mňa dobre.

Pre zaujímavosť dodám, že my sme na tohtoročnej hre zachádzky v postate chválili. Nebrali sme totiž nápovedu na tej, ktorá je hlavným predmetom sťažností. Tie dve, s ktorými sme mali česť, boli príjemné, v podstate správnym smerom a nie až tak ďaleko.

39

Zacházky

Petr Valášek 30.8.2023 v 15:25

Za mě jsou zacházky součástí Svíččí identity: sice je to oser (hlavně ten návrat ze zacházky), ale je to paradoxně dobrá věc hlavně pro týmy, které šifru vyluští bez nápovědy: mají teď fyzický náskok před týmy, které to nedaly a ten můžou zúročit ve finále.

Situace ve stavu „bez zacházek“:

  • Tým 1 vidí „hnusnou“ šifru, bere hned nápovědu, ta mu dá zdarma lehčí zadání/nápovědu a trestá ho 4 body.
  • Tým 2 se nenechá hnusotou odradit, dvě hodiny do toho buší, dostane nápad a dále už postupuje jako Tým 1.
  • Tým 1 dojde na turniket o 2 hodiny dříve než Tým 2 a vyspí se 2 hodiny. Tím umažou 4 body. Je na tom fyzicky lépe než Tým 2, přestože jsou to „srabi“ a vyluštili toho méně. Mají ve finále výhodu.

Taková situace mi nepřijde spravedlivá a nejde vyřešit triviálně bodovým zdražením nápovědy – to by pak značně ztížilo umazávání bodů na turniketu.

Asi bych to nechtěl na všech hrách, ale aspoň někde zažijete, že vás hra trestá fyzicky a ne jenom nějakou virtuální penalizací.

Samozřejmě souhlasím se všemi předřečníky, že se to ale pak nesmí přehánět s hlavní trasou. Letos jsem dal před samotnou hrou přednost kamarádově svatbě a testování a ač toho samozřejmě lituju a nadosmrti budu, z reportáží i z diskuse vyplývá, že jsem si ušetřil turistické trauma, po kterém nikdo zvlášť neprahl.

Na druhou stranu, asi můžu prozradit, že to byl organizátorský záměr, netlačit na totální zhulenost šifer, ale ztížit průchod. Pokud to chcete před hrou vidět černé na bílém, že je ta hra fyzicky náročná, tak je to legitimní požadavek. Jsou to ale ještě potom Svíčky? Nechybí vám potom trochu ten strach, to šimrání v podbřišku při rozlepování startu – zvládnu to? nesesypu se někde zlitý potem, dotrhaný šípky a s blátem za ušima? nebude mi chybět několik neotřelých abeced, když se budu chtít dostat z nekončícího lijáku? neskončím po kotníky v rozteklém asfaltu vznikající české pouště?

Nebudu říkat „nefňukejte,“ protože jsem letos nešel a bylo by to ode mě značně přezíravé. Ale můžete si myslet, že jsem to řekl.

40

Reportáž

Tomáš(Opravte to) 30.8.2023 v 14:54

Také jsme nakonec neodolali vtělení našich zážitků do reportáže:

https://docs.google.com/…l1aGsic/edit

1234567...